Pánské džíny – stálice šatníků

Džíny samozřejmě nejsou nutná součást jen těch pánských šatníků, dámské džíny jsou dnes neméně rozšířené. Ostatně si je jejich tvůrci Jacob Davis a Levi Strauss dali patentovat už roku 1873.

Zprvu plnily funkci jako kalhoty pracovní, to proto, že se vyráběly z velmi odolného materiálu. Často tradovaná historka vypráví, že jako mnoho dalších geniálních vynálezů se i denim údajně zrodil omylem. Majitel textilky měl tehdy porušit původní technologický postup. Vyšla mu hrubá látka, s níž si původně nevěděl rady a díky tomu na svět přišel denim. 

Ve skutečnosti byla ale látka podobné struktury nošena již italskými námořníky z Janova zhruba o dvě století dříve. Slovo denim je pak zkomolenina francouzského de Nîmes, tedy “z Nîmes”, města, odkud se do Ameriky tyto a další textilie hojně dovážely. První takto zkomolené slovo denim se objevuje v americkém tisku poprvé v roce 1789

Levi Strauss k popularizaci a modernizaci denimu jako takového pouze přispěl, vynález džínů mu ale spolu s Jacobem Davisem náleží právem.

Tato látka se pravděpodobně svého neotřesitelného postavení jen tak nevzdá, džíny jsou oblíbené pro snadnou kombinovatelnost, hodí se k nim pánské vesty i jiné kousky. 

Ještě pár zajímavých faktů o džínách

  • Nejstarší džíny na světě byly nalezeny v roce 1997 a jejich stáří bylo určeno zhruba na 100 let.
  • Ročně padne na obarvení džínů přes dvacet tisíc tun barviva indigo.
  • Pro ušití jedněch džínů je potřeba 37 oddělených šití.
  • Původní tmavá barva džínů měla svůj smysl – jelikož šlo o pracovní kalhoty, skrývala lépe špínu. 
  • Když se džínů používalo jako oděvu pro tovární dělnictvo, měly dvě varianty zipů – mužskou variantu se zipem vpředu a ženskou variantu se zipem na boku.
  • Modré džíny byly v Americe 50. let místy dokonce zakázány v některých školách, restauracích či dalších podnicích, protože působily rebelantsky. V roce 1951 byl kvůli nim dokonce populární zpěvák Bing Crosby vykázán z hotelu, kde byl ubytován
  • V Evropě byly džíny zpopularizovány až během a po druhé světové válce (ačkoliv známé byly samozřejmě již předtím) díky americkým vojákům, kteří je rádi nosili mimo službu. Od šedesátých let se pak začaly nosit masově.
  • Asi nepřekvapí, že dnes pochází většina produkce džínů z Asie, především pak z Indie, Bangladéše a Číny.
  • Původní Leviho džíny jsou známé svým oranžovým vyšíváním, to proto, aby ladily s měděnými nýtky

Džíny a pánské košile – jde to i elegantně

Rozhodně se svého džínového pohodlí nehodláte zříkat, přesto byste však raději vyměnili vytahané triko třeba za elegantní pánskou košili?

Džíny si skvěle rozumí se všemi součástmi vašeho šatníku, ať to budou pánské vesty, pánská trička nebo něco úplně jiného.

 Zejména ty prošívané vás skvěle zahřejí a zároveň si s nimi nebudete připadat tak neobratně jako v klasické zimní bundě. Pokud se rozhodnete, že je načase v chladném počasí dát definitivně vale pubertální image s vytahanou mikinou, přesedlejte na pánské svetry.

A když o eleganci nestojím? Nejradši mám zkrátka tepláky

To přirozeně nikterak nevadí, na své si milovníci tepláků přijdou rovněž. Případně vám můžeme nabídnout něco ze širokého sortimentu pánských teplákových souprav. 

Teplákové soupravy dokazují, že nejsou odsouzeny jen na post domácího ošacení pod heslem: „Tak tohle už se na ven opravdu nehodí.” Jejich moderní verze s potisky v mnoha barvách jsou mladistvou alternativou volnočasového oblečení. 

Budete se v nich cítit skvěle zejména díky použitému materiálu: Bavlna je na rozdíl od svých umělých protějšků (nejčastěji polyesteru) prodyšná a na těle příjemná.

Věra Suchomelová