Kuchyňská baterie v retro stylu? Jako za starých časů…

Retro je dnes v módě, to bezesporu. Máte-li podobným způsobem zařízenou domácnost, pak se nebojte takto vybudovat i kuchyni, bude mít své kouzlo. Nádech starých časů zaujme, navodí v místnosti příjemnou atmosféru a každému, kdo k vám přijde na návštěvu, řekne: „Tenhle dům má svůj styl!“. Ale pozor, pokud se pro tuto možnost rozhodnete, je nutné si ohlídat všechny prvky, od lednice až po misku na ovoce. Nevyjímaje ani takové detaily, jako je třeba kuchyňská baterie. Každý cizí element by totiž působil přinejmenším rušivě.

Jaký materiál baterie zvolit?

Dnešní trh s dřezovými bateriemi je bohatý a rozmanitý, pokud ale zařizujete retro kuchyni, pak se vám výběr značně zúží. Určitě zapomeňte na všechny modely, které hýří moderními technologiemi. Stejně tak nebudou nejlepší volbou pákové nerezové baterie. Retro kuchyně si vyloženě žádá kohoutky, jaké se používaly před sto lety. Ještě lépe více pak vyniknou, budou-li doplněné dalšími materiály – granitem nebo keramikou. Ty totiž přizpůsobí jinak kovové tělo baterie zbytku kuchyně a vytvoří účinné propojení. Jednou z poměrně univerzálních možností je také speciální baterie z mosazi či chromu, tady ale buďte opatrní. Ne každý tvar se bude do retro kuchyně hodit a měli byste si hlídat, aby na sebe veškerou pozornost nestrhla právě baterie.

Naučte se rozlišovat – není retro jako retro

Vybrat pěknou retro kuchyňskou baterii bohužel nestačí. Současných trendů je více, dovolte nám jmenovat zde alespoň dva hlavní – venkovský a městský. Do prvně jmenovaného se bude skvěle hodit baterie doplněná granitem, který je hrubší a je k dostání především v přírodních barvách. Venkovské kuchyně by totiž měly tvořit perfektní symbiózu kamene a dřeva (pro představu, sem bychom mohli zařadit třeba dnes poměrně rozšířené provensálské dekorace). Naopak, chcete-li se přidržet městského stylu, pro který jsou charakteristické pastelové barvy, kachličky a jemné křivky, doporučujeme keramickou baterii. Ta přináší sytější odstíny a výrazný lesk. Právě v takových detailech citlivost retro stylu spočívá – zúročí se v něm pouze extrémně jemný a opatrný výběr.

Věra Suchomelová