Chcete si pronájmem bytu v Plzni zajistit pravidelný příjem? Klíčem k úspěchu je bezchybná smlouva!

Pokud máte v úmyslu pronajmout byt v Plzni, který nevyužíváte, měli byste se seznámit se vším, co takové rozhodnutí obnáší. A to obzvláště v případě, kdy si vše hodláte zajistit svépomocí. Kroků, které budete muset zvládnout, je hned několik. Od stanovení rozumné činže, přes výběr vhodného nájemníka až po sepsání bezchybné smlouvy. Podcenění kterékoli z těchto věcí se vám může později vymstít. Faktem je, že lze celou záležitost svěřit realitní kanceláři a počkat si na výsledek. Tak, jako to dělá většina vlastníků nemovitostí. Ovšem i v případě, že si najmete profesionály, měli byste se zajímat alespoň o to nejdůležitější, co je s pronájmem vašeho bytu spojeno a nespoléhat se na neomylnost makléře. Ať už se vydáte svou vlastní cestou nebo si vyberete druhou možnost, podívejte se nyní, co je pro úspěch vašeho záměru zcela nezbytné.

 

Pronájem bytu v Plzni jako vylepšení rozpočtu

Rádi byste vylepšili váš rodinný rozpočet a rozhodli jste se toho docílit tím, že byt, který nepotřebujete pro sebe ani pro nikoho z rodiny, nabídnete k pronajmutí? Při částce 200 Kč za metr čtvereční, což je průměrná hodnota činže, s jakou lze v Plzni počítat, si tak můžete celkem snadno zajistit zajímavý vedlejší příjem. Máte-li k dispozici rozlehlý a moderně vybavený byt v žádané lokalitě, například v historickém centru města, může to být pro vás finančně ještě výhodnější. Přestože nájmy v posledních dvou letech v Plzni stagnují a volných bytů je zatím relativně dost, poptávka je slušná. A co víc, kalkulovat lze s tím, že počet zájemců už brzy poroste a spolu s tím se zvednou také činže, což vaši pozici ještě vylepší. Tento scénář je velmi pravděpodobný a hned si řekneme proč.

 

Poroste poptávka, stoupnou činže

Ptáte se, kde bereme jistotu, že bude nájemné v dohledné době stoupat? Jistě jste si všimli, že pořizovací ceny rezidenčních nemovitostí v České republice neustále rostou. Děje se tak z důvodů, které jsou zřejmé. Jmenujme alespoň dva nejpodstatnější. Je to dlouhodobě poddimenzovaná výstavba a také velmi silná poptávka investičního charakteru. S tím, jak jsou byty hůře dostupné, objevuje se na trhu s pronájmy stále více těch, kdo si vlastní bydlení dovolit nemohou. A jelikož je volných nájemních bytů přece jen omezené množství a přibývá jich jen pozvolna, vytváří se tím tlak na růst činží. O zajímavý příjem tak budete mít v nejbližších letech spolehlivě postaráno.

 

Výběr z nabídky nájemních bytů v Plzni (12/2021)

Dispozice Užitná plocha v m2 Lokalita Činže
1+kk 34 Černice 9 000
2+kk 50 Valcha 15 000
2+1 71 Jižní předměstí 15 500
3+kk 57 Východní předměstí 13 500
4+kk 102 Vnitřní město 22 000

 

4 kroky k pronájmu

Nyní zpět k tomu, co je pro úspěšnou realizaci pronájmu naprosto nezbytné. Chcete minimalizovat rizika, která jsou se vstupem na realitní trh spojena? Rádi byste se vyvarovali takových chyb, jako jsou nedostatky ve smlouvě nebo výběr nájemníka, který vám způsobí jen problémy? Pozorně čtěte! Zkušený makléř vám jistě potvrdí, že svůj význam má každý z těchto čtyř kroků:

  1. Stanovení optimální činže
  2. Bezchybná prezentace bytu
  3. Výběr solidního nájemníka
  4. Sepsání kvalitní smlouvy

 

Optimální činže a prezentace bytu

Stanovení nájemného je prvním krokem, který musíte učinit. Chopíte-li se toho sami, můžete zkusit využít tzv. cenových map, ale věřte, že i s jejich pomocí budete mít situaci trochu složitější než profesionální makléř. Ten má totiž obvykle k dispozici nejaktuálnější data sesbíraná na realitním trhu. Díky nim a po prohlídce vašeho bytu je schopen určit optimální výši činže a to takovou, na které neproděláte, ale která nebude ani příliš vysoká. Nízkým nájemným byste zbytečně tratili, zatímco moc vysoká cena by mohla z vaší nemovitosti udělat „ležák“, což jistě také nechcete. Co dál? Dál musíte umět svůj byt nabídnout. Váš makléř si s tím nejspíš bude vědět rady. Má už zřejmě zkušenosti. Ale co vy? Zvládnete sestavit stručný a přesto poutavý inzerát? Poradíte si s výběrem realitního portálu, na který inzerci umístíte? A co fotografie? Kvalitní fotky nabízené nemovitosti dovedou hotové divy. Věřte tomu!

 

Důvěřujte, ale…

Podobně jako v případě předešlých kroků, umí si profesionál většinou celkem slušně poradit také s výběrem vhodného člověka, kterému váš byt svěří do užívání. Důvěřuj, ale prověřuj – to zde platí bez nejmenších pochybností. Co by tedy mělo být ještě před podpisem smlouvy naprostou samozřejmostí? Je například dobré zjistit, zda má potenciální nájemník čistý trestní rejstřík, zda na něj není uvalena exekuce a jestli má stabilní zaměstnání s příjmem, který mu umožní hradit vše, co bude s užíváním vaší nemovitosti spojeno. Některé informace najdete na internetu, o jiné si neváhejte říci přímo budoucímu nájemníkovi!

 

Kvalitní smlouva vám zajistí klid

Věřte, že nájemní smlouvu by měl sepisovat jedině odborník. Člověk, který s tím nemá dostatek zkušeností, zpravidla udělá nějakou chybu. A v případě pronájmu nemovitosti může jít o chybu velice drahou! Pamatujte, že kromě základních údajů identifikujících účastníky smlouvy, musí dokument obsahovat výši nájmu, datum a způsob jeho úhrady, začátek a konec platnosti smluvního vztahu atd. Nikdy nezapomeňte na předávací protokol, v němž bude uveden stav bytu včetně vybavení a rovněž stav měřičů plynu, vody a elektřiny. To vše k datu, kdy nemovitost předáte do užívání nájemníkovi. Vyplatit se vám může také tzv. exekuční doložka. Že netušíte, o čem je řeč? Tak se na to podíváme. Ale až někdy jindy.

Nebo se raději rozhodnete pro spolupráci s realitní kanceláří, abyste si ušetřili práci a mohli dík kvalitně sepsané smlouvě klidně spát? Co říkáte?

Věra Suchomelová