Keramický dřez

Keramický dřez představuje vysoce designový doplněk kuchyňské linky, který však na druhou stranu působí velmi klasickým,až historicky tradičním dojmem. Dříve se kuchyňské dřezy a umyvadla vyráběly ze smaltované keramiky zcela běžně a našli byste je pravděpodobně každé domácnosti. Smaltováním je míněno potažení keramiky taveninou, která je příbuzná sklu a která vytváří ochranný povlak na povrchu keramické páleniny. Smaltované keramické dřezy sice nepodléhají korozi a většině agresivních chemických látek, se kterými kuchyňské dřezy často přichází do styku, jsou však oproti nerezu či granitu náchylnější k poškrábání a jinému poškození. Dalo by se říci, že se po příchodu revolučního nerezu a následně granitu staly keramické kuchyňské dřezy luxusním, designovým zbožím s především dekorativním účelem.

Keramika – původ a vlastnosti

Keramika znamená v řečtině „pro hrnčířství“. Lidé se naučili pálit keramické předměty již v pravěku ve formě různých nádob k uchovávání potravin nebo jiného materiálu, sošek a jiných předmětů. Původně je pálili pouze na slunci a teprve až později pomocí ohně. Hrnčířství se začalo naplno rozvíjet ve starověké Mezopotámii, Persii, Egyptě a dalších velkých kulturách. Postupně se lidé naučili využívat keramiku k výrobě nádobí, šperků, různých nástrojů a také v sochařství a ve stavebnictví. Keramika se pálí z anorganické hlíny nebo uhlíkového materiálu, který neobsahuje žádné kovy. Disponuje nízkou elektrickou a tepelnou vodivostí, vysokou pevností, avšak zároveň také velkou křehkostí a nízkou pružností. Jde o nadčasový materiál, který má dneškem své využití ve všech oblastech výroby – narazit můžete třeba na keramické grily.

Keramické dřezy levně?

Keramické dřezy se i přes svoji vysokou cenovou relaci dají sehnat pod deset tisíc Kč. Je naprosto přirozené, že se se změnou poptávky a jejich estetické hodnoty změnila i jejich cena. Jelikož jde v každém případě o malou investici do vaší kuchyně, doporučujeme vybrat kvalitní brand a spolehlivý obchod. Jedním takovým obchodem je Dobrá Cena, kde můžete nalézt kvalitní keramické a jiné dřezy a baterie, zvýhodněné sety, výprodeje, slevy, doplňky a příslušenství. Mnoho lidí si svůj interiér vybavuje retro nábytkem, kam bychom mohli keramické dřezy s čistým svědomím zařadit.

Věra Suchomelová